Open roof house

Space

2023 / Studie / Soukromý interiér / Vrchlabí, Česká Republika

Dům s otevřeným krovem nás vedl k zamyšlení, kolik procent naší interiérové práce tvoří rekonstrukce a kolik nové prostory. Rekonstrukce jednoznačně převládají. Možná si je dokonce přejeme, protože…protože žijeme v přehlcené době. Pracovat na rekonstrukci je ve valné většině případů složitější a pro investora nákladnější. Ale je to téměř vždy srdeční záležitost. Pocit, že jdeme správným směrem, že zanedbanému unavenému prostoru můžeme vdechnout život na další dekádu. Radost.

Ruku na srdce, vzniká tolik průměrných až podprůměrných novostaveb, že se člověku tají dech. Zajímavostí je i to, kolik samotných architektů a designerů jde raději cestou rekonstrukce, nebo jen částečné dostavby. Někdy je totiž skutečně lepší nepostavit nic nového. 

Výjimkou jsou novostavby, které jsou krásné. S čistým půdorysem a v hezkém prostředí. Jedna taková vznikla v podhůří Krkonoš podle architektonické předlohy. Dům je rozdělen na dvě části spojené vstupním prostorem. Větší – obytná část s otevřeným krovem a mezonetem je krásnou ukázkou jak pracovat s prostorem, ve kterém se člověk cítí útulně a přesto svobodně, prostorem kde se může nadechnout. Krb je, minimálně v horských oblastech, téměř standardem. Kombinace dřevěných podlah, nábytků a obkladů v kontrastu s betonovou stěrkou, mramorem a skleněnými svítidly rozehrává materiálovou hru v různých úhlech pohledu, kterých je v tomto prostoru skutečně mnoho. A přesto je řeč o obývacím prostoru s kuchyní a jídelnou v relativně běžných rozměrech, otevřený krov dělá divy. V mezonetovém prostoru je pracovna a pokoj pro hosty. V druhé – soukromé části domu najdeme ložnice, šatnu a hlavní koupelnu. Nechť se zde majitelům dobře a šťastně žije!

 

 

 

 

 

 

Live

Life